Tradice a krása řemesla v Oselcích

Výstava prací našich truhlářů a kovářů

Ve dnech 5. až 30. srpna 2015 se konala výstava prací studentů uměleckořemeslných oborů Střední školy a Základní školy  Oselce, nazvaná TRADICE A KRÁSA ŘEMESLA V OSELCÍCH.

Tradice klasických řemesel – truhláře a kováře – se buduje ve škole v Oselcích už více než šedesát let. Na výstavě, kterou pořádala Střední škola a Základní škola  Oselce ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Strakonice, bylo možno zhlédnout především ročníkové a maturitní práce studentů čtyřletých maturitních oborů umělecký truhlář, umělecký kovář a zámečník. Pod vedením svých mistrů kovářů a truhlářů vytvořili žáci „černého řemesla“ lustry, mříže, rámy zrcadel, stolky i sedací nábytek, truhláři se zase mohli pochlubit nejen stolky, židlemi a rámy zrcadel, ale také replikami starobylých truhel a skříněk, často zdobených technikami řezby, intarzie a inkrustace. Na výstavě bylo možno vidět také kresby a plastiky, které vznikly v rámci výuky předmětu výtvarná příprava.

Výstava, která bxla slavnostně zahájena 4. srpna 2015 v 17 hodin, se konala v Maltézském sále strakonického hradu a trvala do 30. srpna 2015.

Daniela Benešová

Autor fotografií: Jaromír Beneš