Štafířství a intarzie České Budějovice 2013

Po úspěšné výstavě v Třeboni byla Střední škola Oselce oslovena Územní památkovou správou v Českých Budějovicích se žádostí o zapůjčení intarzovaných předmětů. Jedná se o výrobky vyrobené našimi žáky druhých a čtvrtých ročníků oboru Uměleckořemeslné zpracování dřeva - práce truhlářské.

Při těchto souborných pracích se učí žáci pracovat s masivním materiálem jako nosnou konstrukcí budoucího výrobku a švartnou (silná dýha) jako krycím okrasným materiálem. Podle předem připraveného návrhu si ze švarten vyrobených z různých druhů dřevin vyřežou navržený motiv, který postupně nakližují. Na korpus dále připevní různé okrasné prvky, které mohou být doplněné řezbou. Samozřejmostí jsou tajné zásuvky, které má každá správná cechovní truhlice. Povrchová úprava je provedena náročnou šelakovou politurou tak, aby byla zvýrazněna kresba jednotlivých dřevin.

Výrobky můžete vidět ve výstavní síni NPÚ na Senovážném náměstí 6 v Českých Budějovicích, která je otevřena od 27. 5. do 28. 6. 2013.

Autor fotografií: Václav Jakubčík