Návštěva v Krupině

listopad 2019

Ve dnech 4. až 8. listopadu 2019 jsme již po druhé navštívili partnerskou školu v Krupině ve středním Slovensku v Bánskobystrickém kraji. Skupina žáků Střední školy a Základní školy Oselce byla vybrána z odloučeného pracoviště Blovice oboru Potravinářská výroba se zaměřením na Cukrářské práce. Celkem se týdenního pobytu v partnerské škole zúčastnilo pět žákyň a dva pedagogové. V Krupině nás v podvečer přivítala paní ředitelka školy Anna Borbuliaková.

Druhý den naši žáci pod vedením majstrov odbornej výchovy pre potravinárske odbory pracovali na úkolech, které jim připravili slovenští majstri v cukrářských dílnách. Cílem tohoto dne byla ruční výroba potahovací hmoty, modelování růžiček a čokoládových krajek na dorty a jiné moučníky. Součástí výuky byla praktická výuka na moderních strojích a zařízeních včetně použití nových pracovních a technologických postupů při výrobě. Připravený program v odpoledních hodinách nás zaujal všechny nejen proto, že jsme mohli navštívit zdejší pekárnu akční podnikatelky, vidět nejmodernější techniku při zpracování, pečení, expedici a prodeji pečiva a cukrářských výrobků, ale také proto, že jsme některé mohli ochutnat a též je dostali darem.

Ve středu ráno se naše celá skupina vydala do Nitry, do města kde se konala gastronomická výstava a soutěž žáků středních škol z gastronomických oborů z celého Slovenska. Úkolem v soutěži byla výroba dortu na téma Hrady a zámky Slovenska. Soutěžil i tým žáků z naší slovenské partnerské školy. Odpolední hodiny jsme trávili poznáváním kulturních památek a historie města Krupiny s odborným výkladem zdejšího historika.

Ve čtvrtek ráno se naši žáci dali opět do práce v cukrářské dílně pod vedením majstra, který je učil, jak se pracuje s čokoládou při výrobě čokoládových pralinek. Ukázal jim zpracování a temperování čokolády pomocí přístrojů před vlastním započetím výroby. Také jim vysvětlil zásady, které se musí dodržovat v průběhu výroby mezi jednotlivými etapami, aby byly pralinky kvalitní. Někteří naši žáci spolupracovali se slovenskými žáky při výrobě dortů a jejích finální podobě, tyto se pak prodávají v jejich vlastní cukrárně na náměstí v Krupině. V odpoledních hodinách jsme se sešli ve zdejším bowlingovém centru a utvořili dva soutěžní týmy slovenských a českých pedagogů a žáků. Společný večer byl okořeněn vzájemným vyprávěním vtipných zážitků z oblasti školního prostředí.

V pátek ráno jsme se vydali zpět domů. Cesta byla časově náročná a počasí chmurné a mlhavé. Žákyně zpočátku odpočívaly a až později se rozpovídaly o tom, co nového se naučily, co všechno viděly, co je zaujalo ve škole, kterou jsme si mohli všichni prohlédnout, a jak na ně emocionálně zapůsobila výstava „Deníček Anne Frankové“ za výkladu studentu zdejší školy.

Ze všech jednání mezi vedením obou partnerských škol vyplynula dohoda o další spolupráci, která se bude konat tentokrát v SŠ a ZŠ v Oselcích v měsíci únoru roku 2020. Tématem bude odborná praxe žáků technických oborů ve školních dílnách a na smluvních pracovištích naší školy a výměna pedagogických zkušeností učitelů při výuce odborných předmětů a odborného výcviku. Zkušenost vidět jak se učí, jaké metody, strojní a výrobní technologie se používají v jiné zemi, s kterou nás spojuje tak dlouhá společná historie, je nepřenosná. V okamžiku, kdy je tato zkušenost prolnuta přátelským chováním, vřelostí, osobní zaujatostí, kulturním a sportovním vyžitím, tak je nezapomenutelná.

Autor fotografií: SŠ Oselce