Nový vzdělávací obor 66-51-E/01 "Prodavačské práce"

Nový obor na SŠ v Blovicích

Nový vzdělávací obor 66-51-E/01 Prodavačské práce

Střední škole a Základní škole, Oselce byl MŠMT akreditován pro školní rok 2023/2024  nový vzdělávací obor  66-51-E/01 Prodavačské práce. Délka studia je 3 roky. Absolvent získá střední vzdělání s výučním listem. Maximální kapacita žáků při vyučování ve třídě je 14 žáků. Teoretické vyučování bude probíhat na střední škole v Blovicích. Výuka odborného výcviku bude probíhat na smluvních pracovištích obchodních řetězců v regionu Plzeň jih. Skupinu v maximálním počtu 8 žáků povede v prvním ročníku zkušený učitel odborného výcviku, ve vyšším ročníku pak instruktor, který může při výuce odborného výcviku vést maximálně 6 žáků.

V současné době se mladí uchazeči o studium stále častěji zajímají o tříleté vzdělávací obory zaměřené na obchod a služby. Také potencionální zaměstnavatelé absolventů oboru „Prodavačské práce“ v Plzeňském kraji, kteří vidí tento obor jako potřebný a velmi zajímavý, projevují velký zájem o to, aby praktické vyučování žáků probíhalo právě v jejich organizacích. Současná velmi složitá životní situace nás všech ukazuje, že práce v obchodní sféře je velmi důležitá a pracovníků je stále nedostatek. Po kvalifikovaných zaměstnancích je proto velká poptávka. Obor 66-51-E/01 Prodavačské práce se v regionu Plzeň-jih dosud nikde nevyučoval. Jak vyplývá z analýz Úřadu práce, absolventi tohoto oboru se na trhu práce velmi dobře uplatní a jejich pracovní kariéra je perspektivní.  Pro zaměstnavatele je vždy praktičtější zaměstnat absolventa se znalostmi z obchodu, jelikož není třeba většího zaškolování, jak vyplývá z názorů managementu společností významných obchodních řetězců.

Uplatnění absolventa v praxi:

Absolvent se uplatní jako pracovník provádějící pomocné, přípravné, obslužné manipulační práce při doplňování a prodeji vybraného sortimentu zboží. Bude umět pracovat se stroji a zařízením prodejny, nástroji a pomůckami určenými k dělení, vážení a měření zboží. Dále bude umět skladovat a ošetřovat zboží, manipulovat s obaly, vykonávat činnosti spojené s výkupem láhví a úklidem provozovny. Bude schopen běžně komunikovat se zákazníkem v českém jazyce. Absolventi si mohou doplnit své vzdělání v příbuzném vzdělávacím oboru kategorie H. Jeho absolvováním získávají nejen novou kvalifikaci a další výuční list, ale i možnost pokračovat v nástavbovém studiu k získání maturity. Je potřebné vzít v úvahu, že absolvent oboru kategorie E není pro přímé pokračování v nástavbovém studiu dostatečně připraven, protože v oborech kategorie E jsou kladeny nižší nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání.

Absolvent se vyznačuje těmito odbornými kompetencemi:

Manipuluje se zbožím a s obaly v obchodně-provozní jednotce. Pomáhá při odběru a přejímce zboží, kontroluje a ověřuje záruční doby, doby použitelnosti a minimální trvanlivost zboží. Skladuje, ošetřuje a manipuluje se zbožím a s obaly v souladu s hygienickými a bezpečnostními předpisy. Bezpečně pracuje s přístroji, strojovým a jiným zařízením prodejny v souladu s jejich určením. Upravuje a připravuje vybrané skupiny zboží k prodeji. Prodává vybrané skupiny zboží, při prodeji zboží dodržuje zásady obchodní činnosti. Provádí základní aranžérské činnosti spojené s vystavováním a prodejem zboží. Provádí úklidové práce v obchodně-provozní jednotce za pomoci běžných nástrojů, pomůcek, strojů a zařízení k tomu určených. Pečuje o technická zařízení určená k úklidovým pracím v obchodně-provozní jednotce. Nakládá s úklidovými a čisticími prostředky v souladu s předpisy z oblasti ochrany životního prostředí a hygieny. Likviduje obaly úklidových a čisticích prostředků v souladu s předpisy z oblasti ochrany životního prostředí a hygieny. Dodržuje zásady bezpečnosti práce a požární prevence. Dbá na ochranu zdraví nejen svého a svých spolupracovníků, ale i dalších osob vyskytujících se na pracovištích, např. klientů, zákazníků, návštěvníků. Dodržuje stanovené normy a předpisy související se systémem řízení jakosti zavedeným na pracovišti. Dbá na zabezpečování parametrů kvality procesů, výrobků nebo služeb, zohledňuje požadavky klienta (zákazníka, občana).